Spokojna emerytura czyli jak zabezpieczyć swoją przyszłość ?

Spokojna emerytura czyli jak zabezpieczyć swoją przyszłość

Mam wrażenie, że niewielu w Polsce lubi słowo emerytura. Jakoś nie kojarzy się ono w naszym kraju z starszymi osobami, które podróżują po świecie kilka razy w roku. Nie kojarzy się także z  życiem w wygodnym mieszkaniu i wynajmowaniem kilku innych. To, co widzimy to obraz ludzi uzależnionych od rządowej emerytury, odliczających każdy grosz na leki czy żywność. Może to czasy, w których musieli żyć, może to mentalność, która nie pozwoliła na myśleniu o wielkich rzeczach. Jedno jest pewne – dziś żyjemy już w innej Polsce, z szeregiem możliwości, dostępem do wiedzy, bez ograniczeń mentalnych. Dziś 20-, 30- lub 40-latkowie mogą zadbać o to, by ich emerytura była naprawdę dobrym czasem.

Poznaj 2 ważne czynniki powodujące, że słowo emerytura nie kojarzy się dobrze

  1. Praca do wieku emerytalnego nie jest obowiązkowa. Nie ma takiego zapisu w konstytucji, że musisz pracować do wyznaczonego przez bieżący rząd wieku emerytalnego. Jak pewnie wiesz wiek emerytalny jest zmienny i zależny od rządzących, a wypłata emerytur przez państwo jest tylko przywilejem, a nie obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, planując swoją przyszłość.
  2. Nie masz wpływu na przeliczniki emerytalne i do końca nie masz pewności, ile będzie wynosić Twoja rządowa emerytura. Powstaje zatem paradoks tego typu, że większość osób decyduje się na pewny etat z pewną pensją w swoim zawodowym w życiu. A w temacie emerytury poddaje się pewnej loterii świadczeń.

Pomyśl, czy nie lepiej byłoby mieć bezpośredni wpływ na to, kiedy przejdziesz na emeryturę i jakie miesięczne dochody uzyskasz? Możesz to zrobić myśląc o tym odpowiednio wcześniej.

Zrób te 2 rzeczy aby Twoja emerytura była spokojna

  1. Oszczędzać najlepiej bez dostępu do środków. Są od tego odpowiednie instytucje, które tworzą długoterminowe programy oszczędnościowo-emerytalne, gwarantując wypłatę ustalonych świadczeń w oparciu o comiesięczne wpłaty. Brak dostępu do środków uważam za atut. Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli ludzie mają dostęp do oszczędności, to podbierają je i wydają.
  2. Kupować nieruchomości pod wynajem. Nieruchomości w czasie zwiększają swoją wartość, więc w budowie majątku pomaga rynek. Warto w swoim zawodowym życiu wykorzystać zdolność kredytową nie tylko by kupić mieszkanie, w którym mieszkasz ale także te, które po kilkunastu latach spłacisz, a dochód z najmu pozwoli Ci godnie żyć na emeryturze. Zauważ, że gdyby każdy polski emeryt miał chociażby 3 kawalerki pod wynajem za 1000zł miesięcznie każda, to jego styl życia i możliwości byłyby zupełnie inne.
Czytaj  Budżet domowy - jak go zorganizować ?

Dlatego moja rada to oszczędzaj i kupuj nieruchomości (nawet w kredycie) pod wynajem. Jeśli chcesz używać kredytów hipotecznych do budowy majątku polecam Ci dobrze się przygotować i zwiększyć wiedzę z zakresu tego produktu. Dlatego zapraszam Cię do mojej publikacji o kredycie hipotecznym, który pozwoli zaoszczędzić nawet do 30 tysięcy na kosztach związanych z tym produktem.

Create your account