Pierwsze mieszkanie – jaką nieruchomość wybrać ?Napisane przez On 19 listopada 2019

mężczyzna siedzący na schodach i myślący jak kupić pierwsze mieszkanie

Chodzi taki mit, że pierwsze mieszkanie lub dom buduje się dla wroga, a dopiero drugi dla siebie. Chyba coś w tym jest, bo nikt od razu nie nauczy się zwracać  uwagi na wszystkie aspekty. Często się słyszy, że „jakbym kupował jeszcze raz to inaczej bym urządził, kupił w innej lokalizacji czy innym układzie”. Zakładając, że to powiedzenie jest prawdą warto nastawić się, że to pierwsze mieszkanie nie będzie docelowe.

Może zdarzyć się, że faza zauroczenia przejdzie i wyjdzie brak doświadczenia. Do tego dojdzie świadomość swoich potrzeb, które przecież będą rosły. Do dobrego człowiek się szybko przyzwyczaja, w międzyczasie zmienia pracę na lepszą, rodzą się dzieci…

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne. Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

Pierwsze mieszkanie

Dlatego pierwsze mieszkanie według mojego doświadczenia służy od 3- 10 lat. Potem człowiek szuka np. spokoju, większego metrażu, bliskości do pracy lub bezpiecznej przestrzeni dla dzieci. Dlatego warto uświadomić sobie, że pod kątem szybkiej lecz zyskownej odsprzedaży w cenie będą głownie kawalerki i mieszkania 2 pokojowe. W takich mieszkaniach też łatwiej o szybki lifting i home standing przed sprzedażą. Cena za metr będzie najbardziej zyskowna. Z drugiej strony, jeśli masz środki lub odpowiednia zdolność kredytową i nie musisz sprzedawać takiego mieszkania to nada się świetnie na wynajem. Ludzie najczęściej szukają kawalerek lub pokoju z aneksem kuchennym i osobną sypialnią.  Daje to już jakąś przestrzeń do życia dla rodziny. Ceny wynajmu są w takich konfiguracjach najkorzystniejsze i cena takiej nieruchomości urośnie szybciej, niż w innych metrażach.

Rynek wtórny czy pierwotny na pierwsze mieszkanie ?

Dalszą kwestią jest, czy nieruchomość ma być nowa, czy z rynku wtórnego. Wszystko zależy od budżetu i Twojego podejścia do jakości. Nowe mieszkanie na obrzeżu miasta czy kamienica w centrum? Posiadając mieszkanie w centrum miasta mamy szersze pole manewru przy wynajmie i uzyskamy lepsze ceny przy sprzedaży. No ale najważniejsze, że to mieszkanie w pierwszych paru latach ma służyć Tobie i wszystko zależy od Twoich preferencji. Ja mogę tylko dodać, że zakup mieszkania w bloku, który ma więcej niż 30 lat poszerza przy sprzedaży grupę klientów, którzy szukają korzyści podatkowych poprzez przyspieszoną amortyzację nieruchomości.

Więcej o tym mówię w swojej publikacji e-book. Osoba rozsądna weźmie wszystkie za i przeciw by dobrze kupić pierwsze mieszkanie. Pamiętaj nie kieruj się tylko emocjami i chęcią posiadania, lecz weź pod uwagę również aspekty finansowe i rynkowe.

 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.