Nie starcza do pierwszego – co zrobić ?Napisane przez On 16 lipca 2020

osoba której nie starcza do pierwszego

Mnóstwo osób odczuwa ogromny lęk kiedy nie starcza do pierwszego.  Żyje z tym  w głowie chodząc codziennie do pracy, czekając na pensję,  dzieląc ją i planując skrupulatnie wydatki. Na pewno słyszałeś gdzieś hasła typu, „oby starczyło do pierwszego” lub sam miałeś/aś taki miesiąc  gdzie było ciężej. Jednak jest metoda zarządzania budżetem tak, by starczyło do pierwszego. To metoda 6 kont lub jak ktoś zarządzą gotówką to 6 kopert. Pokażę Ci teraz, jak powinien wyglądać podział środków zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia:

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne. Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

System kiedy nie starcza do pierwszego

1 Konto życie i bieżące wydatki

To pierwsze konto lub koperta na najpotrzebniejsze sprawy: czynsz, kredyt, media, leki, ubrania, jedzenie przedszkole/szkoła, dzieci. Po otrzymaniu przelewu na to konto powinna pójść kwota wynosząca 55%. Np. jeśli zarabiasz 3000zł netto to 1650zł. Pamiętaj że to idealna proporcja. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne zwiększ tu zakres % a zmniejsz w koncie zabawa czy charytatywność.

2 Konto wolności finansowej

Jak wygospodarować takie konto, jak ledwo starcza na inne rzeczy? Otóż ledwo starcza, gdy się pieniędzmi nie zarządza. Jeśli wprowadzi się sztywne reguły i zasady pieniądze się dopasowują. Zobaczysz, że po jakimś czasie zaczniesz więcej zarabiać lub mniej wydawać. Magia? Na początku tak to wygląda, ale w praktyce to nawyki które akceptuje Twój umysł i zaczyna dopasowywać okoliczności finansowe by sprostać zadaniu. Warunek jest jeden. Na to konto odkładasz pieniądze od razu, a nie w środku miesiąca czy na końcu jak zostanie. Pamiętaj – Ty jesteś najważniejszy/a w swoim życiu. Zapłać sobie najpierw 10% całości czyli 300zł !

3 Konto edukacja

Konto z którego skorzystasz, kiedy dzieci będą potrzebować w szkole dodatkowych zajęć. Skorzystaj też wtedy, kiedy znajdziesz dla siebie ciekawą książkę czy szkolenie. Tu także przelej 10%.

4 Konto nieprzewidziane wydatki

Zgodzisz się, że zawsze takie są. Dlatego trzeba to zaplanować i odkładać co miesiąc pewne rezerwy,  gdy nagle zepsuje się samochód czy pralka.  Zdarzy się także, że zaproszą Cię na wesele czy chrzciny i wtedy  ze spokojem wyciągniesz środki z konta lub koperty na ten cel. Tu także odłóż 10% czyli w naszym przykładzie 300zł.

5 Konto zabawa i wakacje

Człowiek musi także odpocząć i się zresetować. Jeśli masz cel wakacyjny to co miesiąc odkładaj mniejsze kwoty, żeby nie musieć brać na koniec chwilówki wakacyjnej.  Stwórz taki budżet w wysokości 10% całości czyli 300zł.

6 Konto charytatywność

Wiem, że ciężko myśleć o pomocy innym jak Tobie nie starcza do pierwszego. Ale to kolejny nawyk, który warto w sobie pielęgnować. Dzielenie się z innymi tym co masz jest dużą wartością. Jeśli nie mogą być to pieniądze przykładowo 5% budżetu, czyli jakieś 150zł, to pomagaj niematerialnie swoim czasem. Dobro zawsze powraca.

Podsumowanie kiedy nie starcza do pierwszego

Podzieliliśmy budżet domowy na 6 kont czy kopert wedle klucza %. Na początku może być Ci ciężko zachować proporcje, ale jak wszystko trzeba to wytrenować. Po prostu spróbuj tak zarządzić swoimi pieniędzmi w pierwszym miesiącu, potem drugim i kolejnym i koryguj tak kwoty by uzyskać idealne proporcje. Trzymam za Ciebie kciuki. Więcej dowiesz się na moim kursie o zarządzaniu budżetem domowym. Zapraszam.

 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.