Czym jest zdolność kredytowa?Napisane przez On

zdolnosc-finansowa

Czy słyszałeś o takiej sytuacji, kiedy ludzie dogadywali się na zakup mieszkania i wpłacali zadatek a dopiero później szli do banku po kredyt całkiem bez przygotowania? Wiesz co się wtedy często działo? Nie mając wiedzy przeszacowywali swoje możliwości i okazywało się, że nie mają takiej zdolności kredytowej, by zamknąć transakcje kupna. Pojawiało się zdziwienie, rozpacz i przede wszystkim strata pieniędzy gdyż zadatki są bezzwrotne. A często chodzi tu o kwoty rzędu od 5000 do 30000 zł. Na pewno nie chciałbyś się znaleźć w takiej sytuacji. Dlatego podchodząc do zakupu nieruchomości za pomocą kredytu najpierw trzeba zgłębić tematykę zdolności kredytowej

Bank chce wiedzieć, czy ich nowy klient ma możliwość spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Jak to robi?

Kieruję się parametrami, poprzez które ocenia zdolność klienta do obsługi zobowiązania. Główny parametr to relacja długu do dochodu netto, który wynosi 50%. Czyli jeśli zarabiasz 5000 zł netto i nie masz zobowiązań, to Bank umożliwi Ci zaciągnięcie zobowiązań ratalnych do kwoty 2500zł.

Drugim, ważnym parametrem jest scoring klienta, czyli szereg algorytmów analizujących status, dochody, stan cywilny, ilość dzieci itd. co ma wpływ na wielkość maksymalnej kwoty do uzyskania z Banku. Oba parametry przeplatają się ze sobą w kalkulatorach kredytowych Banków wypluwając ostatecznie zakres możliwości klienta. Te zakresy różnią się miedzy bankami bo każda taka instytucja ma swój profil docelowego klienta i dla niego wylicza najlepsze parametry np. rodzina 2+2, pracownicy korporacji z umowami o pracę i dochodami min 8000zł netto łącznie. W takim przypadku  singiel na działalności gospodarczej może mieć problem z uzyskaniem kredytu mimo wyższych dochodów w pojedynkę.

Trzecim parametrem jest analiza bieżących zobowiązań klienta jeśli je ma. Z jakich kredytów korzysta i czy nie ma tendencji do zadłużania. Lepiej mieć jeden kredyt gotówkowy na 50 tys. zł niż 10 chwilówek na 20 tys. bo to pokazuje świadomość klienta. Bardzo często korzystanie z finansowania poza bankowego eliminuje możliwość uzyskania zdolności czy chęci kredytowania przez bank komercyjny chyba że ma to na celu konsolidację i spłatę takich zobowiązań na rzecz jednego kredytu w danym Banku.

Najważniejsze jest to że znając parametry analizy kilku Banków można mieć wpływ na zdolność kredytową. Znam klientów prowadzących działalność gospodarczą którzy 1,5 roku przygotowywali się do wzięcia kredytu na dobrych warunkach stając się klientem którego Bank oczekuje. To praca z bieżącym zadłużeniem i często jego ograniczenie, poprawa jakości BIK poprzez terminową obsługę długu oraz zaplanowanie takich dochodów które umożliwią uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Na szczęście szerzej tą tematykę poruszam w moim kursie online, tak byś dostał tą wiedzę na tacy i z pierwszej ręki i przede wszystkim nie popełnił błędu zbyt szybkiego zadatkowania kupowanej nieruchomości. Zapraszam.

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.