Budżet domowy czyli jak szukać oszczędności ?Napisane przez On 26 listopada 2019

Mężczyzna który planuje swój budżet domowy

Podstawowy budżet domowy koncentruje się na kosztach stałych.  Do nich zalicza się dom, samochód, umowy abonamentowe, zobowiązania, kredyty, żywność, edukacja i potrzeby dzieci. Reszta to koszty zmienne.

Budżet domowy i koszty stałe

Oszczędności należy szukać w kosztach stałych.  Jednocześnie kontrolujemy koszty zmienne takie jak rozrywka czy ekstra wydatki robione pod wpływem emocji. Należy wypisać wszystkie koszty stałe i określić ile miesięcznie płacimy za poszczególne kategorie. Należy przemyśleć czy możemy w którejś z tych kategorii zaoszczędzić.

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne. Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

Podam Ci mój przykład.

Płaciłem spore rachunki za telefonię komórkową i postanowiłem coś z tym zrobić. Zadzwoniłem do mojego doradcy, który przeanalizował moją sytuację.  Okazało się, że może przedłużyć mi umowę na kolejne 2 lata na kilku numerach co zniweluje mi ostatnie raty za 2 telefony. Okazało się także, że koszty abonamentu spadły o 60%. Dla mnie z kolei przedłużenie umowy o kolejne 2 lata nie wiązało się z żadnym wyrzeczeniem czy kosztami.  Kolejnym źródłem oszczędności było wypowiedzenie zbliżającej się umowy w NC+ i zawarcie nowej. Okazuje się że często lepiej traktuje się nowego klienta niż dba o starego. W ten sposób zaoszczędziłem kolejne 20 zł miesięcznie. Być może te przykłady zainspirują Cię, żeby w pierwszej kolejności przeanalizować wszelkie umowy abonamentowe.  Zwłaszcza te za telefony czy telewizje. Warto być na bieżąco ponieważ oferty zmieniają się bardzo szybko.

Podzielony budżet poprzez osobne konta

Dobrym sposobem jest także zarządzanie mniejszym budżetem dla poszczególnych obszarów. Wtedy widzisz dokładnie ile masz pieniędzy np. na jedzenie, na rozrywkę czy raty i umowy abonamentowe. Wielu ludzi popełnia ten błąd, że zarządza całą pulą z jednego konta. Pieniądze szybciej się rozchodzą bo na początku miesiąca mamy wrażenie że jest ich dużo. Za to na koniec miesiąca takie zarządzanie sprawia, że zastanawiamy się jak spiąć cały budżet. Podziel swoje zasoby na kilka kont lub kopert.

Jeśli chcesz poznać szersze możliwości zarządzania budżetem, zapraszam do mojej publikacji e-book. Pokażę Ci w jaki sposób stworzyć harmonię w swoich finansach, która da Ci spokój i bezpieczeństwo finansowe.

 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.