Umowa kredytowa – co należy sprawdzić?

Umowa kredytowa o kredyt hipoteczny podpisywana jest  średnio po 30-40 dniach od złożenia wniosku. Następnie otrzymujesz zgodę kredytową z warunkami do umowy i spełniasz je łatwiej lub trudniej. Niemniej proces toczy się długo, a Ty chcesz go jak najszybciej zamknąć i cieszyć się wymarzonym mieszkaniem lub domem.

Większość osób do umowy kredytowej podchodzi jako do czystej formalności i podpisuje w ciemno.   W końcu wszystko przecież zostało przejrzane wcześniej, zaakceptowane i skoro Bank napisał umowę to musi być dobrze. W większości umów tak będzie, ale nie powinno to zmniejszyć Twojej czujności.  Umowa kredytowa jest najważniejszym dokumentem, który podpisujesz.

Dlatego zanim podpiszesz, zrób 3 rzeczy:

  1. Poprosić o przesłanie umowy do wglądu przed podpisaniem jej w Banku. Sporo osób o tym zapomina i otrzymuje ją dopiero w Banku tuż przed podpisem. Umowa ma kilkanaście stron i człowiekowi głupio robi się na samą myśl że miałby teraz to czytać i weryfikować. Dlatego większość takich osób ulega presji i podpisuje w ciemno.
  2. Sprawdzić parametry umowy. Umowy piszą ludzie, tylko ludzie. Każdemu może przytrafić się błąd. Podczas pracy jako doradca hipoteczny w Banku dobrych parę lat temu również zdarzały mi się błędy. Głównym błędem był wpisany zły okres kredytowania. Standardowy to 30 lat i jeśli Ty chcesz 15 lub 20 lat, to może się okazać, że ktoś piszący potraktuje umowę szablonowo i nie zwróci uwagi, żeby poprawić. Dodatkowo sprawdź zapisy liczbowe w marży, prowizji i przede wszystkim kwocie kredytu.
  3. Upewnić się, że wszystkie warunki do uruchomienia kredytu jesteś w stanie spełnić od razu. Czasami analityk wrzuci jakiś wymóg dostarczenia dokumentu z jakiegoś urzędu, który jest trudny do zdobycia. I nie mówię tu o odpisie aktualnej księgi wieczystej ale np. o dokumencie potwierdzającym zrzeczenie się pierwokupu zakupu ziemi przez gminę.
Czytaj  Kredyt hipoteczny – co musisz wiedzieć ?

W umowie mogą pojawić się nieścisłości w stosunku do tego, co było ustalane w trakcie procesu kredytowego. Należy być czujnym na każdym etapie procesu i nie lekceważyć końcówki. Bo dla Banku wiążąca jest umowa, a nie wniosek, czy ustalenia z maili Twojego pośrednika czy doradcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym i regułach oraz zagrożeniach w procesie jego brania, zapraszam Cię na mój kurs online.

Create your account