Proces windykacji w bankach – jak działa ?Napisane przez On 10 kwietnia 2020

proces windykacji w banku przebiega jak ruch na planszy szachowej

Poznaj proces windykacji w bankach, jeśli widzisz, że nie dasz rady już obsłużyć rat. Banki i instytucje finansowe muszą uruchomić swoje procedury ściągnięcia długu. W kilku punktach przedstawię Ci, jak przebiega proces windykacji i czego możesz się spodziewać.

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne. Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

Proces windykacji do 180 dni

To czas, w którym bank podejmuje intensywną komunikacje telefoniczną. O ile do 30 dni bank tylko przypomina o płatnościach, o tyle powyżej 30 dni telefony potrafią dzwonić codziennie. W międzyczasie po 30 dniach można też się spodziewać pism w sprawie zadłużenia. Po 90 dniu może pojawić się windykacja terenowa, zwłaszcza, gdy prowadzi się firmę.

Proces windykacji po 180 dniach

Bank zaczyna komunikację listowną informującą o możliwości wypowiedzenia umowy i żądania zwrotu całości zadłużenia. Niektóre banki mają podpisaną umowę na obsługę prawną z zewnętrznymi kancelariami które przejmują komunikację listowno – telefoniczną. Trzeba mieć świadomość, że wpisy o zadłużeniu są przekazywane do wszelkich baz typu KRD, BIG i BIK po 30 dniach na bieżąco.

Proces windykacji po 300 dniach

Jeśli Bank nie widzi możliwości ugody i powrotu dłużnika do spłaty, to kieruje pozew do sądu w celu uzyskania prawomocnego nakazu umożliwiającego skierowanie sprawy do komornika. Dłużnik może się jeszcze odwołać od decyzji sądu i to ostatni ruch, który może podjąć dłużnik, zanim wejdzie komornik i zajmie konta, a potem przystąpi do ustalenia majątku.

Proces windykacji po 360 dniach

Wchodzi komornik, zajmuje pensję i spienięża majątek dłużnika w celu odzyskania długu.

Jeśli posiadasz zadłużenie w bankach komercyjnych, to zauważ, że masz nawet do roku, aby zmienić swoją sytuację finansową.  Mitem jest to, że od razu wchodzi komornik i wszystko zabiera. Uważam, że w ciągu roku można ustalić sensowny plan działania, uzyskać doradztwo ekspertów w tej dziedzinie, skonsultować się z prawnikiem, zmienić pracę na lepszą czy odtworzyć się w biznesie. Długi to nie koniec świata i każdemu może przytrafić się gorszy czas.

 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.