Kontrowersje po analizie kredytowej – jak sobie poradzić ?Napisane przez On 8 stycznia 2020

kontrowersje po analizie kredytowej występują dosyć często co wynika z decyzji kredytowej

To moment, kiedy emocje sięgają zenitu. Nieruchomość wybrana, wnioski złożone do Banku oraz oczekiwanie prawie miesiąc na decyzje kredytową. W końcu przychodzi draft umowy, a Ty cieszysz się, że to końcówka długiego i stresującego procesu. Czytasz umowę i coś jest nie tak. Czujesz pewne kontrowersje po analizie kredytowej.

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne. Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

Jakie są największe kontrowersje po analizie kredytowej ?

5 zawodowych lat spędziłem w bankowości hipotecznej, gdzie podpisałem z klientami kilkadziesiąt umów kredytowych. Kilka umów było kontrowersyjnych i musiałem wyjaśniać to z centralą tak, by kredyt mógł się uruchomić. Co najczęściej było kontrowersyjne?

Warunki do uruchomienia kredytu wywoływały największe kontrowersje po analizie kredytowej. Musisz wiedzieć, że przygotowanie umowy przez Bank to nie wszystko. W każdej umowie są zawarte warunki do jej podpisania, a potem warunki do jej uruchomienia. Do podpisania umowy wystarczy dostarczenie aktualnego zaświadczenia o dochodach, ponieważ ważne jest tylko miesiąc. W przypadku działalności gospodarczej wymaga się  zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS czy US.  Jednak do uruchomienia kredytu jest już więcej wytycznych. Często dotyczą one dodatkowej dokumentacji związanej z nieruchomością. Przede wszystkim aktualna księga wieczysta, w której nie ma wzmianek i żadne parametry się nie zmieniły.

Pracując kiedyś w Banku miałem takie kontrowersje po analizie kredytowej

jako doradca hipoteczny w Banku miałem taki przypadek, gdzie klient aranżował strych do zamieszkania.  Bank wymagał pozwolenia na użytkowanie od spółdzielni. Spółdzielnia się nie zgodziła i transakcja nie doszła do skutku, mimo że pozostałe dokumenty i sam klient był w porządku. W innym przypadku klient powiększał liczbę pokoi pod wynajem w mieszkaniu gdzie z 3 zrobił 5. Bank był na tyle dociekliwy, że sprawdził stan techniczny nieruchomości i wskazał niezgodność stanu faktycznego gdzie było już 5 pokoi z zapisami w księdze wieczystej, gdzie nadal były 3 pokoje. Jeszcze większym utrudnieniem jest moment, gdy w księdze wieczystej jest inny metraż mieszkania niż faktycznie. Wymaga to czasu, żeby takie rzeczy wyjaśnić i wyprostować, a Bank na uruchomienie kredytu daje od 1 do 3 miesięcy. Po tym czasie  decyzja wygasa.

Jeśli chcesz poznać cały proces ubiegania się o kredyt hipoteczny i zaoszczędzić nawet do 30 tysięcy złotych na odsetkach Bankowych, to zapraszam Cię do mojej publikacji e-book.

 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.