Czyszczenie BIK – jak działa ?Napisane przez On 15 kwietnia 2020

prawniki prowadzący proces czyszczenie bik dla klienta

Czyszczenie BIK to proces prawny a Biuro Informacji Kredytowej to główna baza przetwarzania informacji o kredytobiorcy. Przy współpracy z BIK istnieją też inne bazy takie jak:

  • Krajowy Rejestr Długów
  • Biuro Informacji Gospodarczej
  • Związek Banków Polskich.

Wszędzie tam przetwarzane są dane związane z wiarygodnością płatniczą danej osoby. Dotyczą opłat za prąd, gaz i telekomunikacje, a także kredytów czy pożyczek. Kluczową jednak bazą, która ma największy wpływ na Twoją wiarygodność jest baza BIK. Łatwo jest jednak doprowadzić do zaległości w zobowiązaniach kredytowych co automatycznie wygeneruje zła historię w BIK. Po spłacie takiego kredytu i jego prawidłowym zamknięciu w BIK i tak zostanie zła historia. Bank ma prawo przetwarzać ja nawet 5 lat od zamknięcia kredytu. Można taki wpis jednak wyczyścić. 

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne. Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

Czyszczenie BIK w 2 procesach

  • do 60 dni opóźnienia
  • powyżej 60 dni opóźnienia
Przypadek 1.
Wyczyszczenie takiej historii jest stosunkowo proste, ale czasochłonne. Odpowiednim pismem można sprawić, aby bank przestał przetwarzać dane klienta i co za tym idzie przestał je udostępniać do BIK.
 
Przypadek 2.
Tutaj bank po spełnieniu przesłanek wymienionych w ustawie o prawie Bankowym nabiera prawa do przetwarzania danych klienta. Co ważne dzieje się to bez jego zgody i trwa przez okres 5 lat od daty zamknięcia zobowiązania. By wyczyścić dane klienta należy wykazać, że bank nie dopełnił obowiązków wymienionych w ustawie.  Dopiero spełnienie ich daje prawo do przetwarzania danych klienta bez jego zgody a to często nie jest takie oczywiste. Usuwając historie przygotowuje się specjalistyczne pisma i wykazujące braki ze strony banku.

Czas trwania procesu czyszczenie BIK

Z reguły proces czyszczenia zajmuje 1 miesiąc. Wynika to z tego, że instytucje finansowe  mają do 30 dni na rozpatrzenie reklamacji. W najbardziej skomplikowanych przypadkach proces czyszczenie może trwać  3 miesiące. Wynika to z tego, że konieczne jest wysłanie drugiego a nawet trzeciego pisma. Po pozytywnym rozpatrzenia reklamacji, pobiera się raport BIK, aby upewnić się, że wymagane zmiany zostały wprowadzone. Jeśli w raporcie nie ma już historii negatywnych wpisów to proces przebiegł prawidłowo. Czyszczenie BIK finalnie ma tę zaletę, że można pozostawić dobre wpisy i całą historią a wykasować to co nam nie służy.
 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.