Baza KRD – co w niej znajdziesz ?Napisane przez On 8 maja 2020

baza krd monitoruje użycie peselu

Baza KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, to druga po BIK ważna baza oceniająca Twoją wiarygodność finansową. O ile w BIK raportowana jest bieżąca historia kredytowa, o tyle baza krd mieści w sobie wpisy od wierzycieli. Do najpopularniejszych należy Straż Miejska za mandaty ale też baza krd sprawdza się wsród przedsiębiorców gdzie odnotowywane są niezapłacone faktury. Główną jednak korzyścią jest monitoring Twojego nr PESEL. 

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne. Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

Baza KRD dla konsumenta

Ważną usługą KRD są alerty dotyczące dopisania do bazy, jeśli Ty jako klient nie spłacasz swoich zobowiązań. Działa to też w drugą stronę, kiedy spłacisz zobowiązania i zależy Ci na jak najszybszym wypisaniu jako dłużnika. Ten drugi przypadek jest niezwykle istotny, bo czasami nie mamy świadomości, że trafiamy do bazy KRD za np. niezapłacone mandaty. Problem pojawia się wtedy, kiedy idziemy dokonać transakcji życia i wziąć kredyt hipoteczny na swoje mieszkanie. Ta transakcja to sporo nerwów ze względu na długi proces, a co dopiero, kiedy nagle okazuje się, że bank nie udzieli kredytu, bo jest zaległość w KRD. Na szczęście to nie skreśla klienta ostatecznie, bo wtedy Bank żąda wyczyszczenia złego wpisu, co wiąże się z uregulowaniem długu.

Baza KRD dla przedsiębiorcy

Kolejną ważną usługą w KRD jest możliwość sprawdzenia sprzedawcy usługi lub kontrahenta pod kątem jego wiarygodności. Zwłaszcza dotyczy to większych zakupów przez Internet, gdy ciężko nam intuicyjnie na pierwszy rzut oka ocenić czy nie mamy do czynienia z oszustem. Możemy NIP takiej firmy sprawdzić w bazie – czy nie ma innych zobowiązań i roszczeń ze strony klientów. To może uchronić nas przed wpakowaniem się w transakcję, w której nie otrzymamy tego co zamawialiśmy.

Moja rada

Abonament roczny w KRD kosztuje około 100 zł. Myślę, że warto, bo może uchronić na spore kwoty. Zresztą, ciężko wycenić spokój i bezpieczeństwo w naszym życiu. Z finansowego punktu widzenia korzystanie z baz BIK i KRD według mnie takie bezpieczeństwo daje. Pozostało nam zatem przygotować się do transakcji kredytowych pod katem zdolności kredytowej. 
 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.