BIK – czym jest Baza Informacji Kredytowej ?Napisane przez On 9 października 2019


Pewnie słyszałeś/aś o Biuro Informacji Kredytowej. Co to za biuro i co ono robi ? W zasadzie to żadne biuro, a internetowa finansowa baza danych o każdym obywatelu. A zatem każdy jest w BIK. Jak to możliwe? Otóż nie ma znaczenia, czy masz kredyty czy nie, w bazie i tak jesteś. Jeśli kredytów nie masz, to poza Twoi danymi osobowymi, nic więcej się nie dowiemy. Jeśli kredyty posiadasz, to znajdziesz u nich informację do 10 lat wstecz.

Niebawem będę prowadził bezpłatne szkolenie przez Internet w tym temacie. To jest w 100% bezpłatne Jeśli chcesz skorzystać z tej wiedzy to Kliknij w ten link i wpisz się na listę uczestników.

BIK

To kluczowa baza informacji dla analityków i systemów bankowych przy podejmowaniu decyzji kredytowych. Ocenia się klienta w skali od 0 do 100 pkt poprzez tzw. scoring, czyli parametry finansowe i społeczne. Dobry BIK to taki, który ma ponad 70 pkt. Dla banku to sygnał, że klient sprawnie reguluje zobowiązania i jest wiarygodny.  Ryzyko udzielenia wtedy kredytu nie jest aż tak wysokie, co ma przełożenie na ofertę. Dla dobrych klientów banki przygotowują niskie oprocentowanie oraz brak zbędnych ubezpieczeń. Dla klientów z niższą punktacją oferty nie będą korzystne lub w ogóle niedostępne. Dlatego rekomenduję tu skorzystać z usługi poprawy punktacji BIK. Są sposoby prawne, by to zrobić w legalny sposób.

Aby utrzymać dobrą punktację w BIK, należy pamiętać o głównej zasadzie regulowania zobowiązań.  Czas opóźnień nie powinien przekroczyć 30 dni, ponieważ mocno obniża to punktację. Za to najszybciej bez ingerencji prawnej punktację przywraca sprawne regulowanie kart kredytowych. Zachęcam Cię też to monitoringu bazy BIK poprzez  www.bik.pl i specjalny abonament. W ciągu roku będzie przysługiwać ci 12 ściągnięć raportu. Tak samo jak banki sprawdzają naszą wiarygodność, tak samo sami powinniśmy kontrolować nasz  BIK. Zwłaszcza czy nie trafiły wpisy, które albo nas nie dotyczą, albo zostały źle zamknięte przez system. Wyobraź sobie, że spłacasz cały kredyt czy zamykasz konto i zostaje 1 zł niedopłaty. Ty myślisz, że wszystko gra, a ta zaległość jest, rośnie i po jakimś czasie jest raportowana do BIK.  Zaburza w ten sposób Twoją punktację. Na pewno tego nie chcesz i wierzę, że należysz do świadomych osób, które lubią mieć swoje sprawy pod kontrolą.

Więcej o raporcie BIK dowiesz się z mojego e-booka Wiarygodność Finansowa.

 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.