Najczęstsze kontrowersje po analizie kredytowejNapisane przez On


To moment, kiedy emocje sięgają zenitu. Wybrałeś/aś nieruchomość, włożyłeś/aś wnioski do Banku, czekając prawie miesiąc na decyzje kredytową. W końcu przychodzi draft umowy, a Ty cieszysz się, że to końcówka długiego i stresującego procesu. Czytasz umowę i coś jest nie tak.

5 zawodowych lat spędziłem w bankowości hipotecznej, gdzie podpisałem z klientami kilkadziesiąt umów kredytowych. Kilka umów było kontrowersyjnych i musiałem wyjaśniać to z centralą tak, by kredyt mógł się uruchomić. Co najczęściej było kontrowersyjne?

Warunki do uruchomienia kredytu – to najczęstszy przypadek kontrowersji, który napotkałem. Musisz wiedzieć, że przygotowanie umowy przez Bank to nie wszystko. W każdej umowie są zawarte warunki do jej podpisania, a potem warunki do jej uruchomienia. O ile do podpisania wystarczy dostarczenie aktualnego zaświadczenia o dochodach, bo ważne jest tylko miesiąc, czy nowego zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS czy US, to do uruchomienia kredytu jest już więcej wytycznych. Często dotyczą one dodatkowej dokumentacji związanej z nieruchomością. Przede wszystkim aktualna księga wieczysta, w której nie ma wzmianek i żadne parametry się nie zmieniły. Miałem jednak taki przypadek, gdzie klient aranżował strych do zamieszkania i Bank wymagał pozwolenia na użytkowanie od spółdzielni. Spółdzielnia się nie zgodziła i transakcja nie doszła do skutku, mimo że pozostałe dokumenty i sam klient był w porządku. W innym przypadku klient powiększał liczbę pokoi pod wynajem w mieszkaniu gdzie z 3 zrobił 5. Bank był na tyle dociekliwy, że sprawdził stan techniczny nieruchomości i wskazał niezgodność stanu faktycznego gdzie było już 5 pokoi z zapisami w księdze wieczystej, gdzie nadal były 3 pokoje. Jeszcze większym utrudnieniem jest moment, gdy w księdze wieczystej jest inny metraż mieszkania niż faktycznie. Wymaga to czasu, żeby takie rzeczy wyjaśnić i wyprostować, a Bank na uruchomienie kredytu daje od 1 do 3 miesięcy i decyzja wygasa.

Jeśli chcesz poznać cały proces
ubiegania się o kredyt hipoteczny i zaoszczędzić nawet do 30 tysięcy złotych na
odsetkach Bankowych, to zapraszam Cię na mój kurs online.

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.