Jak zabezpieczyć przyszłość na emeryturze?Napisane przez On


Mam wrażenie, że niewielu w Polsce lubi słowo emerytura. Jakoś nie kojarzy się ono w naszym kraju z starszymi osobami, które podróżują po świecie kilka razy w roku, żyją w wygodnym mieszkaniu, a kilka innych wynajmują. To, co widzimy to obraz ludzi uzależnionych od rządowej emerytury, odliczających każdy grosz na leki czy żywność. Może to czasy, których musieli żyć, może to mentalność, która nie pozwoliła na myśleniu o wielkich rzeczach. Jedno jest pewne – dziś żyjemy już w innej Polsce, z szeregiem możliwości, dostępem do wiedzy, bez ograniczeń mentalnych. Dziś 20-, 30- lub 40-latkowie mogą zadbać o to, by ich czas na emeryturze był naprawdę dobrym czasem. Trzeba jednak zrozumieć 2 kwestie:

Praca do wieku emerytalnego nie jest obowiązkowa. Nie ma takiego zapisu w konstytucji, że musisz pracować do wyznaczonego przez bieżący rząd wieku emerytalnego. Jak pewnie wiesz wiek emerytalny jest zmienny i zależny od rządzących, a wypłata emerytur przez państwo jest tylko przywilejem, a nie obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, planując swoją przyszłość.
Nie masz wpływu na przeliczniki emerytalne i do końca nie masz pewności, ile będzie wynosić Twoja rządowa emerytura. Powstaje zatem paradoks tego typu, że większość osób decyduje się na pewny etat z pewną pensją w swoim zawodowym w życiu, a w temacie emerytury poddaje się pewnej loterii świadczeń.

Pomyśl, czy nie lepiej byłoby mieć bezpośredni wpływ na to, kiedy przejdziesz na emeryturę i jakie miesięczne dochody uzyskasz? Możesz to zrobić myśląc o tym odpowiednio wcześniej. Polecam robić 2 rzeczy: Oszczędzać najlepiej bez dostępu do środków. Są od tego odpowiednie instytucje, które tworzą długoterminowe programy oszczędnościowo-emerytalne, gwarantując wypłatę ustalonych świadczeń w oparciu o comiesięczne wpłaty. Brak dostępu do środków uważam za atut, bo z mojego doświadczenia wiem, że jeśli ludzie mają dostęp do oszczędności, to podbierają je i wydają.

Kupować nieruchomości pod wynajem. Nieruchomości w czasie zwiększają swoją wartość, więc w budowie majątku pomaga rynek. Warto w swoim zawodowym życiu wykorzystać zdolność kredytową nie tylko by kupić mieszkanie, w którym mieszkasz ale także te, które po kilkunastu latach spłacisz, a dochód z najmu pozwoli Ci godnie żyć na emeryturze. Zauważ, że gdyby każdy polski emeryt miał chociażby 3 kawalerki pod wynajem za 1000zł miesięcznie każda, to jego styl życia i możliwości byłyby zupełnie inne.

Dlatego moja rada to oszczędzaj i kupuj nieruchomości (nawet w kredycie) pod wynajem. Jeśli chcesz używać kredytów hipotecznych do budowy majątku polecam Ci dobrze się przygotować i zwiększyć wiedzę z zakresu tego produktu. Dlatego zapraszam Cię na mój kurs online o kredycie hipotecznym, który pozwoli zaoszczędzić nawet do 30 tysięcy na kosztach związanych z tym produktem.

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.