Jak szukać oszczędności w budżecie domowym?Napisane przez On


Podstawowy budżet domowy koncentruje się na kosztach stałych, takich jak: dom, samochód, umowy abonamentowe, zobowiązania i kredyty, żywność, edukacja i potrzeby dzieci. Reszta to koszty zmienne.

Oszczędności należy szukać w kosztach stałych, jednocześnie ograniczając koszty zmienne takie, jak rozrywka czy ekstra wydatki robione pod wpływem emocji. Należy wypisać wszystkie koszty stałe i określić, ile miesięcznie płacimy za poszczególne kategorie. Należy przemyśleć czy możemy w którejś z tych kategorii zaoszczędzić. Podam Ci mój przykład. Płaciłem spore rachunki za telefonię komórkową i postanowiłem coś z tym zrobić. Zadzwoniłem do mojego doradcy, który przeanalizował moją sytuację i okazało się, że może przedłużyć mi umowę na kolejne 2 lata na kilku numerach co zniweluje mi ostatnie raty za 2 telefony. Okazało się, że koszty abonamentu spadły o 60%, a dla mnie przedłużenie umowy o kolejne 2 lata nie wiązało się z żadnym wyrzeczeniem czy kosztami.  Być może ten przykład zainspiruje Cię, żeby w pierwszej kolejności przeanalizować wszelkie umowy abonamentowe, zwłaszcza za telefony czy telewizje, bo oferty zmieniają się tak szybko, że warto być na bieżąco.

Jeśli chcesz poznać szersze możliwości zarządzania budżetem, zapraszam na mój kurs online. Pokażę Ci w jaki sposób stworzyć harmonię w swoich finansach, która da Ci spokój i bezpieczeństwo finansowe.

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.