Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości przed jej zakupem?

Przygotowujesz się do zakupu wymarzonej nieruchomości ? Na pewno chcesz mieć pewność, że transakcja przebiegnie poprawnie. Za pierwszym razem całemu procesowi towarzyszy sporo stresu i niepewności. Dlatego, żeby poczuć większą pewność siebie, należy wiedzieć co robić przed zakupem. Sprawdź koniecznie stan prawny nieruchomości. Opiszę Ci teraz, na co warto zwrócić uwagę.

4 kroki by sprawdzić stan prawny nieruchomości

W wielu miejscach legitymują Cię z dowodu osobistego, żeby potwierdzić lub zweryfikować Twoje dane. Tak samo Ty możesz wylegitymować nieruchomość. Służy do tego księga wieczysta, która jest jakby dowodem osobistym każdej nieruchomości. Na szczęście dziś księgę wieczystą można sprawdzić elektronicznie na stronie ministerstwa sprawiedliwości. Musisz od sprzedającego poprosić numer tej księgi, a następnie wpisać go na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Dalej wchodzimy w opcje przeglądania księgi wieczystej.

Pojawią się tam 4 działy:

I dział – stanowi opis nieruchomości – adres, położenie, powierzchnia, liczba pokoi itd.

II dział – wskazuje, kto jest właścicielem nieruchomości – tu bardzo istotne jest, aby zweryfikować, czy osoba sprzedająca jest właścicielem nieruchomości lub sprzedaje na stosownych pełnomocnictwach za osobę wpisaną w II dziale.

III dział – określa służebności – w tym dziale dowiesz się, czy do nieruchomości są wpisane osoby z dożywotnim pozwoleniem na zamieszkanie, co oznaczałoby, że kupujesz mieszkanie z lokatorem. Na szczęście Bank to szybko wychwyci i każe wyjaśnić, wyprostować lub odrzuci transakcje. Bardziej zawiłym wątkiem jest służebność co do gruntu, a w szczególności do drogi prowadzącej do takiej działki. Trzeba zweryfikować jakie prawa mają pozostali mieszkańcy w okolicy, żeby nie okazało się, że kupujesz działkę z prywatną drogą dojazdową. W przypadku pogorszenia relacji z taką osobą może na złość utrudniać dojazd do posesji wstawiając np. bramki.

IV dział – wskazuje zabezpieczenia hipoteczne – w tym miejscu wpisują się Banki, które kredytują daną nieruchomość. Zdarza się też, że wpisane mogą być tam osoby prywatne, które udzieliły pożyczki pod zastaw hipoteki, co mocno utrudnia transakcje. Jeśli jest to jednak Bank, to nic strasznego, bo jeśli Ty kupujesz taką nieruchomość, to Twój Bank spłaci tamten i wpiszę się zamiast niego.

Czytaj  Czym jest zdolność kredytowa?

Ważny aspekt potwierdzający stan prawny nieruchomości

Ważnym aspektem są tzw. wzmianki – to czynności sądowe w toku. Gdy tylko zobaczysz taką sygnaturę wzmianki, należy ją wyjaśnić w sądzie, telefonicznie. Możesz to zrobić na miejscu w sądzie, gdzie pracownik odczyta Ci treść wzmianki. Na szczęście wzmianki pojawiają się w ciągu dnia od dokonania czynności u notariusza. W najgorszym przypadku możesz uniknąć oszustwa kupienia nieruchomości, która została dzień wcześniej już sprzedana komu innemu.

Żeby mieć jeszcze większą pewność siebie, można treść księgi wieczystej skonsultować ze swoim notariuszem lub prawnikiem. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, jak zaoszczędzić nawet 30 tysięcy złotych na kredycie hipotecznym, zapraszam do mojego e-booka.

Create your account