BIK – co to jest i dlaczego nie należy się go bać?Napisane przez On


Pewnie słyszałeś/aś o skrócie BIK. Biuro Informacji Kredytowej. Co to za biuro i co ono robi ? W zasadzie to żadne biuro, a internetowa finansowa baza danych o każdym obywatelu. A zatem każdy jest w BIK. Jak to możliwe? Otóż nie ma znaczenia, czy masz kredyty czy nie, w bazie i tak jesteś. Jeśli kredytów nie masz, to poza Twoi danymi osobowymi, nic więcej się nie dowiemy. Jeśli kredyty posiadasz, to znajdziesz u nich informację do 10 lat wstecz.

BIK to kluczowa baza informacji dla analityków i systemów bankowych przy podejmowaniu decyzji kredytowych. Ocenia się klienta w skali od 0 do 100 pkt poprzez tzw. scoring, czyli parametry finansowe i społeczne. Dobry BIK to taki, który ma ponad 70 pkt. Dla banku to sygnał, że klient sprawnie reguluje zobowiązania i jest wiarygodny, przez co ryzyko udzielenia kredytu nie jest aż tak wysokie, co ma przełożenie na ofertę. Dla dobrych klientów banki przygotowują niskie oprocentowanie, czy brak zbędnych ubezpieczeń. Dla klientów z niższą punktacją BIK oferty nie będą korzystne lub w ogóle niedostępne, a co za tym idzie, rekomenduję tu skorzystać z usługi poprawy punktacji BIK. Są sposoby prawne, by to zrobić w legalny sposób.

Aby utrzymać dobrą punktację w BIK, należy pamiętać o głównej zasadzie regulowania zobowiązań, a czas opóźnień nie powinien przekroczyć 30 dni. Opóźnienia powyżej 30 dni mocno obniżają punktację. Za to najszybciej bez ingerencji prawnej punktację przywraca sprawne regulowanie kart kredytowych. Zachęcam Cię też to monitoringu bazy BIK poprzez specjalny abonament na www.bik.pl gdzie w ciągu roku będzie przysługiwać ci 12 ściągnięć raportu. Tak samo jak banki sprawdzają naszą wiarygodność, tak samo powinniśmy kontrolować czy do BIK-u nie trafiły wpisy, które albo nas nie dotyczą, albo zostały źle zamknięte przez system. Wyobraź sobie, że spłacasz cały kredyt czy zamykasz konto i zostaje 1 zł niedopłaty. Ty myślisz, że wszystko gra, a ta zaległość jest, rośnie i po jakimś czasie jest raportowana do BIK i zaburza Twoją punktację. Na pewno tego nie chcesz i wierzę, że należysz do świadomych osób, które lubią mieć swoje sprawy pod kontrolą.

Więcej o raporcie BIK dowiesz się z mojego kursu online Wiarygodność Finansowa.

 

Blog Finansowy

Komentarze są wyłączone.